כיצד רפואה סינית מסייעת לחולי פרקינסון?

במהלך השנים גילו רבים את היתרונות הפוטנציאליים של רפואה אלטרנטיבית בכלל, ורפואה סינית בפרט, עבור חולי פרקינסון. אמנם עדיין לא נמצא הטיפול שינצח את הפרקינסון וגם לא טיפול שיפסיק באופן מוחלט את התקדמות המחלה, אבל הטיפולים המוצעים כיום עשויים להאט אותו בצורה משמעותית ולהקל על תסמיניה. בכתבה הבאה נסביר כיצד רואה הרפואה הסינית את מחלת הפרקינסון ומה היא מציעה על מנת להתמודד עמה.

מהו הגורם העיקרי לפרקינסון על פי הרפואה הסינית?

רפואה סינית לחולי פרקינסון

דבר ידוע הוא שברפואת המערב, הגורמים הספציפיים המביאים לפרקינסון אינם ידועים. בחלק מהמקרים מדובר בשילוב של כמה גורמים, בעוד שבאחרים לא יודעים כלל מה בדיוק התרחש בגוף שהביא להתפתחות המחלה ולהתקדמותה. הרפואה הסינית מתבוננת בגוף האדם בצורה מקיפה יותר, תוך הנחה שיש קשר הדוק בין גוף האדם לנפש. היא גורסת בהמשך לכך שמקור רוב הבעיות שהאדם סובל מהן הוא בחוסר איזון, שיכול להיות קשור בהחלט לרמות האנרגיה בגוף שלו.

בהקשר הנוכחי, טוענת הרפואה הסינית כי מחלת הפרקינסון עלולה להיווצר עקב כמה סיבות. הראשונה שבהן, המופיעה אצל כל אדם עם הזדקנותו, היא מחסור ביין בכבד. מלבד גיל מחסור זה עלול להיגרם עקב גורמים דוגמת מחלות כרוניות אחרות, מחלות חום מורכבות, חשיפה ממושכת של אותו אדם לקור ועוד. כאשר המחסור נגרם, נפגעת יכולתן של הכליות להזיז את היין בכבד. התוצאה של כך היא "רוח" בגוף, המסבירה את הרעידות הנחשבות לתסמין העיקרי של מחלת הפרקינסון (או לכל הפחות לתסמין הבולט ביותר המופיע בשלבים הראשונים של המחלה).

הסבר נוסף לפרקינסון על פי רזי הרפואה הסינית הוא חולשה של אנרגיית הכליות, מה שמביא לכך שהכליות אינן מסוגלות לבצע את התפקידים הכה חשובים שיש להן בגוף. המשמעות של כך היא שמח העצם אינו מקבל את האספקה שהוא זקוק לה, מה שמשפיע לרעה על הגוף כולו. אנרגיות הכליות עלולות בנוסף לעלות לחלקו הפנימי של גוף האדם, לראש, עקב מצבים נפשיים דוגמת מתחים, כעסים או לחצים. עלייה זו מקשה אף היא על התפקוד הראוי של גוף האדם מבחינה אנרגטית.

המחלה עלולה להיגרם עקב היווצרות ליחה בגוף האדם, לרוב עקב הרגלי תזונה לא בריאים. הליחה מביאה להיווצרות חום פנימי, אשר מקשה על מעבר הנוזלים והדם בתוך הגוף.

אילו דרכי טיפול מציעה הרפואה הסינית לחולי הפרקינסון?

הרפואה הסינית זיהתה את מחלת הפרקינסון, במשמעות שהיא מקבל על פי רפואת המזרח, כבר משחר היסטוריה. בתנאים האלו לא מפתיע שעם השנים הפתרונות העיקריים לטיפול בה נשמרו, גם אם שודרגו והתפתחו במידה מסוימת. זה מתחיל עם השאיפה של הרפואה הסינית לגוף בריא ומאוזן יותר.

תזונה

התזונה שהאדם צורך מקבלת תפקיד משמעותי במשוואה הזו, והיא עשויה לתרום לאיזון הגוף מבחינה אנרגטית ולהשלמת החוסרים הנדרשים. רקות עמוסי ויטמינים ושומן מהצומח הם מאכלים מומלצים, כשמנגד הרפואה הסינית תמליץ להימנע באופן מלא ממאכלים תעשייתיים ומעובדים, ממשקאות אלכוהוליים ועוד. הרגלי התזונה של האדם משמעותיים אף הם, כשהשאיפה היא להגיע לכמה שיותר ארוחות קטנות לאורך היום. את התזונה נהוג להשלים עם פורמולות טבעיות כמו גם צמחי מרפא, שילוב בו דוגלת הרפואה הסינית גם כן.

דיקור סיני

דיקור סיני עשוי לסייע אף הוא לסובלים מתסמיני הפרקינסון. לאחר אבחון האדם והמפה האנרגטית שלו, מוחלט על נקודות אותן יש לשחרר באמצעות המחט הדקיקה – שחרור שעשוי להביא לשיפור הדרגתי של המצב. טווינא, הלא היא פיזיותרפיה סינית, נכנסת אף היא לתוכנית הטיפולים בחלק גדול מהמקרים. בכלל, ברפואה הסינית מושם דגש על פעילות גופנית של האדם. שילוב בין תזונה נכונה, פעילות גופנית המותאמת לאדם ושמירה על אורח חיים רגוע ושליו ככל האפשר עשויים לשפר משמעותית את מצבו של האדם כמכלול ולהקל על התסמינים המורכבים הנובעים ממחלת הפרקינסון.

ראו גם: טיפול אלטרנטיבי – אלו הם הטיפולים שיכולים לשפר את איכות חייהם של חולי פרקינסון

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

סוגי פרקינסון – אילו סוגי פרקינסון יש? ומדוע האבחון כה חשוב?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715447

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר