כיצד קאנביס רפואי מסייע לחולי פרקינסון להתמודד עם המחלה?

הקנאביס הרפואי עולה לכותרות סביב השעון, בעיקר בשאלת הלגיטימציה של השימוש בו ככלי טיפולי בבעיות ובמחלות שונות. מחלת הפרקינסון, שהיא כידוע חשוכת מרפא, מציעה כמה סוגי טיפולים במטרה להאט את קצב התפתחותה ולהקל על תסמיניה. בהקשר הזה ניתן לראות שחולי פרקינסון רבים שטופלו באמצעות קנאביס רפואי דיווחו על הקלה משמעותית מאוד בתסמינים. בכתבה הבא נבין בדיוק כיצד ולמי עשוי הקנאביס הרפואי להועיל, ועד כמה בכלל ניתן להתבסס עליו.

כיצד קנאביס רפואי יכול להקל על חולי פרקינסון?

קנאביס רפואי לחולי פרקינסון

קנאביס רפואי, הלא הוא הגרסה החוקית של המריחואנה, נחשב בעיני לא מעט אנשים כ"פתרון קסם" להתמודדות עם מחלות חמורות שונות. מיצוי זה של צמח הקנאביס, המוכן באופן מבוקר וניתן לחולים לאחר קבלת חוות דעת רפואית מתאימה ורישיון מטעמו של משרד הבריאות, נחשב ליעיל בכל קנה מידה.

הקנאביס משפיע במידה ניכרת על שרירי האדם, שהם כידוע אחד הנפגעים העיקריים ממחלת הפרקינסון. בכוחו של הקאנאביס להרפות את השרירים ובכך להקל על נוקשות השרירים, תסמין מרכזי מאוד של הפרקינסון. המשמעות היא שחולי הפרקינסון שהמחלה כבר התקדמה אצלם ופגעה ביכולת התפקוד העצמאי שלהם, יוכלו לחזור ולבצע פעולות שונות שהמחלה הקשתה על ביצוען.

מה ניתן ללמוד ממחקרים על השפעות הקנאביס הרפואי על מחלת פרקינסון?

מחקרים הצביעו על תמורות אחרות של הקנאביס הרפואי עבור חולי פרקנסון. כך נמצא שהחומר עשוי להביא להפחתה מסוימת ברעידות המאפיינות את חולי הפרקינסון (בעיקר בגפיים). אמנם המריחואנה הרפואית אינה יכולה לבטל את הרעידות לחלוטין, אולם ההנחה כיום היא שבכוחה להביא להקלה זמנית בעוצמת ובתדירות הרעידות. הקנאביס משמש כמשכך כאבים, ובכך עשוי להתמודד עם תסמין חמור נוסף של הפרקינסון. זאת ועוד, הוא עשוי להפחית את דרגת העוצמה של תופעות הלוואי הנובעות מתרופות הניתנות להתמודדות עם פרקינסון. כמובן שחשוב ליידע את הרופא המטפל על השילוב שמבצעים ולהקפיד שהוא ייעשה בדיוק על פי ההנחיות שניתנו.

לקנאביס הרפואי אפקט מרגיע על האדם, וזה משמעותי גם כן מבחינת ההתמודדות עם הפרקינסון. ידוע הרי שהמחלה משפיעה לרעה על האדם בפן הנפשי ועלולה ליצור מצבים דוגמת חרדות, לחצים, מתחים או דיכאון.

כיצד משיגים רישיון קנאביס רפואי בישראל?

הדיון סביב הקנאביס הרפואי הוא ער מאוד בישראל בשנים האחרונות. נכון להיום השימוש בקנאביס מותר אך ורק לאנשים שקיבלו לכך את האישור, כאשר הקנאביס עצמו עדיין נמצא תחת פקודת הסמים הבלתי חוקיים. מי שמחזיק בו ללא אישור עובר למעשה על החוק ועלול להיענש בהתאם.

אבל האם זה כה פשוט לקבל רישיון קנאביס רפואי לחולי פרקינסון?

עד לפני כמה שנים, התשובה הייתה שלילית בעיקרה. למרות שלפרקינסון יש שורה ארוכה של תסמינים ושל תופעות לוואי, הכאבים הישירים הנובעים מהמחלה אינם מקבלים את תשומת הלב המספקת. מכיוון שכיום מתאימים פרקינסון בעיקר במצבים בהם חווים כאבים שאינם משתפרים דרך דרכי טיפול אחרות, רבים שהיו מעוניינים בקנאביס רפואי נתקלו בסירוב. לאחרונה עם זאת אנחנו עדים לפתיחות הולכת וגוברת בנושא, כך שלחולי פרקינסון פשוט מעט יותר לקבל את האישור המיוחל לצרוך קנאביס רפואי. הסיכויים שהם יקבלו את האישור עולים כאשר הם סובלים ממחלה כרונית נוספת מלבד הפרקינסון, או כשהם עוברים להתגורר במוסד גריאטרי או סיעודי.

כך או כך, ההמלצה הברורה והיחידה למעשה היא לא לנסות ולצרוך קנאביס בדרכים שאינן לגיטימיות, לא משנה עד כמה ההשפעה שלו על מצבם של חולי הפרקינסון נראית משמעותית.

 

ראו גם:

טיפול בעצירות – אילו אפשרויות טיפול בעצירות עומדות בפני חולי פרקינסון?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715447

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר