ליווי רוחני לחולי פרקינסון

במהלך השנים, התמונה הטיפולית בחולים הולכת ונעשית רחבה יותר. אנחנו לא מתכוונים רק לטיפולים רפואיים במלוא מובן המילה, אלא לטיפולים החולשים על צדדים אחרים של המחלות והשלכותיהם. ליווי רוחני נכנס לתמונה בנקודה הזו בדיוק.מדובר בתחום טיפולי חדש יחסית, שהגיע לאחרונה גם לישראל. האם בכוחו לתרום להתמודדות אישית ונפשית מוצלחת יותר עם הפרקינסון? על כך ועוד בכתבה הבאה.

ליווי רוחני לחולי פרקינסוןמהו ליווי רוחני? וכיצד הוא תומך בחולי פרקינסון?

ליווי רוחני (ידוע גם בתור "תמיכה רוחנית") נוגע לאחד הצדדים החשובים של המחלות החמורות, שעד לפני כמה שנים לא קיבל תשומת לב מספקת. חולי פרקינסון המתבשרים שהם מאובחנים בפעם הראשונה מרגישים, ברוב המקרים, כאילו עולם רחב עליהם.

התמודדות עם פרקינסון אינה פשוטה. פתאום צצות אצלם מחשבות שהן הכל חוץ מבריאות, נוסח "למה דווקא אני?", "איזו משמעות יש לחיים שלי במצב הזה?", "מה אני אשאיר לאחרים לאחר מותי?" – והרשימה עוד ארוכה. מחשבות אלה נראות בלתי נמנעות כאשר מדובר במחלה חשוכת מרפא. מחלת הפרקינסון צפויה להתגבר עם השנים, להביא לכך שהתסמינים שהאדם חווה עולים ומנגד העצמאות ויכולת התפקוד שלו דווקא יורדים.

תפקידו של הליווי הרוחני הוא לנסות למצוא תשובות לשאלות דוגמת אלה, מה שעשוי לשפר את מצבו הנפשי של האדם. כאן בדיוק הפן הרוחני נכנס לתמונה. מדובר בשאלות שלא ניתן למצוא להן תשובה חד משמעית, שאלות שלוקחות אותנו פעמים רבות למחוזות הרוחניות, הפילוסופיה ואפילו המקורות השונים: החל מדתות שונות כמו היהדות ועד לטקסטים תרבותיים. ההנחה עם זאת היא שהתשובה בהחלט עשויה למצוא בטקסטים מהסוג הזה. המלווה הרוחני, על פי הכשרתו ובהתאם למאפיינים של המקרה הנתון הספציפי, עשוי להחליט על אילו כלים תיאורטיים ומעשיים להתבסס לצורך הליווי הרוחני.

המטרה המרכזית של הליווי הרוחני, בהקשר הזה, היא להביא לכך שנפש האדם (ה"רוח" שלו) תגויס על מנת לסייע לו בהתמודדות עם המחלה. ידוע כיום שאמרה נוסח "נפש בריאה בגוף בריא" עשויה בהחלט להיות מדויקת ולבוא לידי ביטוי במחלות חמורות ומורכבות דוגמת פרקינסון. אם הנפש תמצא תשובות לשאלות שמדאיגות אותה, יכול להיות שהאדם יתקדם בצורה משמעותית לעבר ההתמודדות המוצלחת שלו עם המחלה גם במישור הפיזי.

כיצד נערך הליווי בפועל?

הביקוש הוהלך וגובר לליווי רוחני, בהקשר למחלת פרקינסון ולשלל מצבים אחרים, הגדיל בצורה משמעותית את אפשרויות הטיפול בתחום. כיום ניתן למצוא עשרות מלווים רוחניים, כאשר מה שחשוב יותר הוא שהמגמה היא מגמת עלייה.

מלווים אלו זמינים להעניק את הסיוע הנדרש במקומות שונים. חשוב להדגיש בנקודה הזו שליווי רוחני, כנובע אולי משמו, מבוסס על יותר מאשר פגישה אחת. זהו תהליך שעובר האדם החולה והמלווה שלו במשך שבועות, לפעמים אפילו חודשים. תהליך של למידה ושל התגמשות לאורך הדרך, בהתאם להתקדמות הטיפול או אפילו לתחומי העניין הספציפיים של האדם החולה. המסורת היהודית מהווה בהחלט חלק מתוכניות הליווי הרוחני, אולם התמונה כאמור ממש לא מסתכמת בה.

ליווי חולי פרקינסון שמגיע עד הבית

מכיוון שידוע התפקוד העצמאי המוגבל של חולי פרקינסון, המלווים הרוחניים יוצאים מנקודת הנחה שחשוב שהם יקלו עליהם ככל שאפשר באופן מתן הטיפול. זו הסיבה לכך שהליווי ניתן בדרך כלל בבית המגורים של הקשיש או במוסד שהוא שוהה בו, למשל בית אבות או בית חולים סיעודי.

לעיתים הליווי הרוחני לבני הגיל השלישי מוצע על ידי הצוות הפועל באותם המוסדות, וזאת עקב הלגיטימציה ההולכת וגדלה שלו ברחבי העולם בשנים האחרונות. בדרך זו מתבטל אחד החסמים העיקריים של חולי הפרקינסון, והוא הקושי שלהם להתנייד ולקבל שירותים שונים בקהילה מפאת הבעיות המוטוריות שהופכות בשלב מסוים לנחלתם.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

טיפול אלטרנטיבי בפרקינסון – אלו הם הטיפולים שיכולים לשפר את איכות חיי חולי פרקינסון

אבחון רפואי – מהם אתגרי האבחון של מחלת הפרקינסון? ואילו פתרונות קיימים כיום?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715447

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר