טיפול אלטרנטיבי לסובלים מפרקינסון

פרקינסון, כידוע, היא מחלה חשוכת מרפא. אדם החווה את המחלה – בעיקרה פגיעה במערכת העצבים הפוגעת ביכולת התנועה וכוללת תסמינים חמורים אחרים – לא יוכל להחזיר את המצב לקדמותו. ההשלמה עם המחלה היא בלתי נמנעת, וכך גם עם העובדה שהיא תתקדם באיטיות בגוף האדם. אבל האם זה אומר שאין מה לעשות? ממש לא. בשנים האחרונות עלתה המודעות ליעילותם האפשרית של טיפולים שונים להאט ככל שניתן את התקדמות המחלה ולהפחית את דרגת החומרה של התסמינים שלה. קראו על הטיפולים אלטרנטיביים שנכנסים לתמונה בנקודה הזו בדיוק.

רפרטואר רחב של טיפולים אלטרנטיביים לפרקינסון

עולם הרפואה המשלימה כולל מגוון רחב של טיפולים בהם ניתן להיעזר להתמודדות עם פרקינסון בצורה זו או אחרת. הטיפולים עשויים להיות טיפולים כלליים מעולם הרפואה המשלימה, דוגמת רפואה סינית, הומאופתיה, נטורופתיה, שימוש בצמחי מרפא וכן הלאה. טיפולים אלו עשויים להקל על תסמיני המחלה ולשפר את בריאות והתמודדות האדם הסובל מהם. לצד זה ניתן למצוא טיפולים ייעודיים יותר להקלה על תסמיני הפרקינסון התנועתיים, דוגמת טיפולים המחדדים את התנועה או כאלו התורמים להגמשת השרירים שנפגעו.

טיפול אלטרנטיבי בפרקינסון

 

טיפולי המגע מהותיים בהתמודדות עם הפרקינסון, ולא קשה להבין מדוע. החולים סובלים מפגיעה מהותית ביכולת התנועה, ובגופם נוצר למעשה עיוות מסוים. טיפולים מבוססי מגע – בין אם דיקור סיני, טווינא או אפילו פיזיותרפיה הנחשבת ל"מערבית" יותר – עשויים לתרום להפחתת כאבים, לשחרר את הגוף ולשפר את התחושה האישית של האדם הסובל מהמחלה.

בהרבה מאוד מקרים מוחלט על שילוב בין כמה סוגי טיפולים, וזאת על מנת שניתן יהיה ליהנות מהיתרונות של כל אחד מהם. נקודה חשובה אחרת היא שההתאמה האישית מהותית בטיפולים בפרקינסון, כאשר על הגורם או הגורמים הרפואיים ליצור חבילה של טיפולים המותאמת למאפייני האדם הניצב מולם (למשל גיל, מין, מחלות אחרות), לדרגת החומרה של הפרקינסון ולהשפעות השליליות הספציפיות של המחלה על בריאות האדם.

לא רק טיפול, גם אבחון פרקינסון

ישנם טיפולים מעולם הרפואה המשלימה שלוקחים חלק לא רק בתמונת הטיפול בפרקינסון, אלא גם באבחון המחלה. ידוע הרי שאבחון פרקינסון בשלבים המוקדמים הוא משימה מורכבת, מכיוון שהמחלה עלולה להתחיל להתפתח אצל האדם שנים בלי שהוא מבחין בתסמינים, או לחלופין כשהוא מייחס את התסמינים לבעיות אחרות.

האבחון בתחילת הדרך נעשה לכן בעיקר על פי התסמינים המופיעים אצל האדם, לצד בדיקות מתקדמות – למשל הדמיה – שאפשר לבצע בשלבים המאוחרים יותר. עם זאת הרפואה האלטרנטיבית כן יכולה להציע כלים המשתלבים באבחון הפרקינסון, למשל אבחון על פי רזי הרפואה הסינית (המבוסס על אבחנת דופק ואבחנת לשון), אירידיולוגיה ואחרים.

כדאי לנסות…

בעשורים הקודמים, ההתייחסות אל טיפולים רבים מקשת הרפואה המשלימה הייתה חשדנית. רופאים ומומחים אחרים הצביעו על העובדה שלחלק גדול מהטיפולים אין תשתית תאורטית רחבה ומבוססת מדי, כלומר, מחקרים המוכיחים שהטיפולים האלו אכן עושים את העבודה – ובאיזה אופן. עם הזמן נכנס לתמונה "מבחן המציאות", והוא שאנשים רבים הסובלים מפרקינסון טוענים בפה מלא שהטיפולים האלטרנטיביים הם אלו שעשו עבורם הבדל גדול וסייעו לשפר את המצב שלהם.

ממש לא חובה לבחור בין טיפולים קונבנציונליים (בראשם התרופות) לבין הטיפולים האלטרנטיביים. השימוש בשם "רפואה משלימה" לתיאור הטיפולים האלטרנטיביים אינו מקרי, ועלול להצביע על השילוב הנעשה בין טיפולים קונבנציונליים לאלטרנטיביים. גם כאן חשוב להתאים את הטיפולים לאדם הספציפי וגם לפקח על אופן ההתקדמות שלהם. לפעמים מה שמתאים לאדם אחד אינו מתאים לאחר, ולעיתים טיפולים שנראים יעילים מתגלים כהיפך הגמור מכך. לכן תוכנית הטיפולים לחולי פרקינסון יכולה להיות מבוססת על ניסוי ותהייה, גמישות וביצוע התאמות נקודתיות במידת הצורך.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

ליווי רוחני לחולי פרקינסון – תמיכה וסיוע מותאמים אישית עד לבית המטופל

טיפול תרופתי למחלת הפרקינסון – אילו תרופות מעכבות התפתחות הפרקינסון?

רפואה סינית – אילו טיפולים מציעה הרפואה הסינית לחולי פרקניסון?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715447

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר