הומאופתיה – האם יכולה לסייע בהתמודדות עם פרקינסון?

מחלת הפרקינסון, הנובעת מהתנוונות מערכת העצבים, טומנת בחובה פגיעה מוטורית ותסמינים לא נעימים אחרים, שאף הופכים ונעשים חמורים יותר ככל שהמחלה מתקדמת (וההתקדמות שלה היא עובדה מוגמרת). כיום מוצעים טיפולים שעשויים להאט את קצב ההתקדמות של המחלה ולהפחית את תסמיניה. טיפולים תרופתיים מותאמים לאדם כמעט בכל המקרים, אך הם כרוכים בתופעות לוואי ואינם יכולים לעשות את העבודה לבדם. בתנאים האלו עלה במהלך השנים לביקוש לטיפולים אלטרנטיביים שונים, המתווספים לטיפולים הקונבציונליים ומשתלבים בתוכנית הסיוע לאדם החולה. האם הומאופתיה מסייעת הטיפול והתמודדות עם פרקינסון? על כך בכתבה הבאה

עקרונות ההומאופתיה

כצעד ראשון, נסביר על מה בדיוק מבוססים טיפולים הומאופתיים. המדובר בגישה פסאודו מדעית (כלומר שיטה שאינה עומדת בדרישות השיטה המ

הומאופתיה לחולי פרקינסון

דעית) אלטרנטיבית, במסגרתה הטיפול באדם מזכיר את החיסון המודרני. נקודת המוצא כאן היא שתרופות מיוחדות, המכונות "רמדי", ניתנות לאדם על מנת לשפר את מצבו ולהקל על תסמינים שהוא חווה. בתרופות אלה נמצא הגורם הפעיל המביא לתסמיני המחלה עצמה, מה שמאפשר לגוף לעמוד מול התסמינים, להתגבר עליהם ועקב כך לשפר את ההתמודדות שלו עם המחלה עצמה.

על פניו לא ניתן לטפל במחלת הפרקינסון באופן מוחלט, כיאה למחלה שהיא חשוכת מרפא. הטיפולים מתמקדים בתסמינים, אולם במקרה של הומאופתיה המטרה עשויה להיות רחבה יותר מכך. הנחה מרכזית בטיפול היא שאין להתייחס אך ורק לתסמינים, ולו מכיוון שהתמקדות בתסמין אחד בלבד עלולה להביא לכך שתסמין אחר יצוץ לו (ובמקרה של פרקינסון יש הרבה מאוד תסמינים אפשריים). תחת זאת, האתגר הוא לחפש את הבסיס האנרגטי של האדם במטרה לשפר אותו ובכך לחזק את בריאות האדם כמכלול. זאת לצד האפשרות לשיפור מצבו האישי והרגשי של האדם, אשר ירידה בהם היא אחת מהרעות החולות העיקריות של הפרקינסון.

מהם יתרונות הטיפול ההומאופתי לחולי פרקינסון?

טיפול הומאופתי בפרקינסון, כאשר מבוצע בצורה נכונה ובהתאמה מלאה למאפייני האדם הסובל מהמחלה, עשוי להציע יתרונות שונים. הטיפול עצמו נחשב לפשוט בכל קנה מידה לביצוע. להבדיל מהתרופות ה"מסורתיות", הוא מבוסס על רכיבים שלא אמורים לגרום לנזקים או לתופעות לוואי לאדם.

הסיבה לכך היא שהחומרים בהם נעשה שימוש הם מדוללים פי כמה בהשוואה לתרופות. עובדה זו הופכת את הטיפולים לבטוחים פי כמה, ועשויה להקטין את הלבדים של אלו ששוקלים האם להתנסות בטיפול הלכה למעשה. התומכים בהומאופתיה יציינו בהקשר הזה כי דילול התרופות אינו מביא לכך שהן מאבדות את היעילות שלהן. גם בתנאים האלה גוף האדם יכול להתמודד איתן וללמוד איך להגיע לאיזון הדרוש עבורו.

העובדה שהטיפול כאן הוא כוללני עשויה להשפיע אף היא רבות על בריאות האדם. רבים מעידים כי טיפולי הומאופתיה מסוגלים לשפר אינספור אלמנטים בחייו של האדם: התסמינים שהוא סובל מהם, שנת הלילה, התחושות האישיות וכן הלאה. ברור שטיפול הומאופתי לא יוכל להעלים את תסמיני הפרקינסון באופן מוחלט וגם לא להביא לכך שקצב ההתקדמות של המחלה ייעצר, אולם בכוחו בהחלט להביא לכך שההתמודדות של האדם עם המצב תהפוך למעט פשוטה יותר.

מן העבר השני של המשוואה, יש להדגיש שאין כיום תמימות דעים בנוגע ליעילות הטיפול בהומאופתיה: הן באופן כללי והן בהתייחס למחלת הפרקינסון בלבד. חלק מהאנשים רואים את ההומאופתיה כטיפול דמה (פלאצבו), שאינו כולל לכן השפעה אמיתית על בריאותו של האדם.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715447

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר